2 жовтня Державне агентство резерву України на потужному дискусійному майданчику зібрало спільноту українських науковців та практиків нафтової галузі, міжнародних експертів, представників центральних органів влади для обговорення проектів законів «Про стратегічні резерви» та «Про створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів» відповідно до Директиви 2009/119/ЕС .
«Прийняття закону 7543 «Про стратегічні резерви» необхідне перш за все для запровадження ефективної моделі управління системою стратегічних резервів, розробки нової економічно обґрунтованої номенклатури матеріальних цінностей груп товарів, які мають стратегічне значення для безпеки держави, - наголосив під час свого виступу очільник Держрезерву Вадим Мосійчук. – Інший не менш важливий законопроект «Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів» переданий на затвердження до Енергетичного Співтовариства. Сподіваємося, ЕС погодить наш варіант проекту закону, розробленого провідними експертами різних сфер, кожен розділ документу відповідає нашим українським реаліям, а в його основі – найкращий європейський досвід».
Зауважимо, що розроблений Держрезервом законопроект 7543 передбачає суттєве спрощення процедур відпуску матеріальних цінностей і, як наслідок – скорочення термінів відпуску ТМЦ з нинішніх 6 місяців до кількох днів; зняття інтервенційних функцій з Держрезерву; включення грошових коштів до складу стратегічних резервів; визначення чіткого алгоритму формування переліку номенклатурних позицій, виходячи з реальних потреб; детальне впорядкування питання освіження резервів, а також перегляд термінів освіження, згідно яких з‘явиться можливість починати реалізацію резервів до фактичного збігання їх терміну придатності (50-70% терміну) – і відповідно ефективніше проводити процедури реалізації та мати можливість отримувати більше коштів; освіження та зберігання стратегічних резервів буде проводитись в кооперації з приватним сектором, що значно прискорить всі процедури та підвищить ефективність роботи системи.
Загалом у законопроекті 7543 враховано найкращий європейський досвід з ефективного управління стратегічними запасами. Більш того, затвердження на законодавчому рівні всіх запропонованих нововведень дасть можливість не лише суттєво підвищити ефективність управління стратегічними запасами, а й в рамках Асоціації з ЄС значно удосконалити нормативно-правове регулювання всіх питань та виконати зобов’язання перед міжнародною спільнотою. Це підтвердили у своїх виступах Йоханнес Бауер, перший радник і керівник операційного відділу Представництва ЄС в Україні, та Адріан Ясімі, експерт з нафтових питань Секретаріату Енергетичного Співтовариства.
Жваве обговорення викликав законопроект «Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів». Учасників саміту цікавили питання визначення джерел фінансування, алгоритми, за якими запаси зберігатимуть учасники ринку тощо. «Експертами пророблена колосальна робота, результатом якої став фаховий документ, - зазначив Голова Держрезерву. - На разі, робота над проектом триватиме, навіть не зважаючи на те, що не маємо погодженої Моделі формування МЗНН. Ми вже приступили до розробки Плану дій введення в обіг екстрених резервів у разі значного порушення постачання нафти. Україна повинна відмовитись від політики постачання нафтопродуктів «з коліс». Вірю, цьому та ще упередженню спекуляцій на ринку постачання нафтопродуктів. Презентований сьогодні законопроект спрятиме забезпеченню ще одного етапу енергетичної незалежності держави».
Нагадаємо, що Державне агентство резерву України є головним виконавцем у впровадженні реформи по формуванню стратегічних запасів нафти та нафтопродуктів. Відповідно до взятих зобов‘язань України щодо імплементації Директиви 2009/119/ЕС мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів в обсязі понад 2 млн. тонн. еквівалента сирої нафти необхідно накопичити до кінця 2022 року.