Міжнародні експерти: Україна повинна прискорити реалізацію проекту формування МЗНН

Україна рухається у правильному напрямку в питаннях реалізації проекту формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів. Однак, слід прискорити реалізацію проекту, адже це допоможе підвищенню безпеки постачання енергоносіїв та виведе на новий рівень енергетичну незалежність країни. Таку думку висловили міжнародні експерти в рамках Саміту «Нова ера стратегічних резервів. Міжнародне партнерство заради зміцнення національної безпеки», організованого Державним агентством резерву України, що відбувся 2 жовтня у Києві.

Зокрема, за словами першого радника і керівника відділу Програм зовнішньої допомоги "Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище" Представництва ЄС в Україні п. Йоганнеса Баура, в напрямку створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів Україна має повну підтримку Європейського Союзу. Зважаючи на високу залежність України від імпорту нафтопродуктів  забезпечення якнайшвидшої реалізації проекту є в інтересах громадян України. Європейський Союз надає свою підтримку Державному Агентству резерву України у процесі підготовки до створення системи запасів нафти та нафтопродуктів у рамках проекту міжнародної технічної допомоги «Допомога Україні у процесі впровадження реформ у секторі енергетики відповідно до міжнародних зобов’язань країни».

Крім того, Європейський Союз фінансує програму бюджетної підтримки для України в рамках якої за схвалення необхідного законодавства, яке відкриє шлях для створення системи запасів нафти та нафтопродуктів, бюджет України зможе отримати 2 млн євро.

«У світі та в Україні є чимало чинників, що можуть дестабілізувати ситуацію з поставками нафти та нафтопродуктів на внутрішні ринки імпортозалежних країн. Україна – одна з таких країн. Зважаючи на це, якнайшвидша імплементація Україною положень Угоди про Асоціацію та Договору про Створення Енергетичного Співтовариства у частині виконання Директиви 2009/119/ЕС щодо мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів, є дуже важливою», - наголосив Йоганнес Бауер.

Із закликом прискорити процес прийняття Моделі створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів звернулася до всіх відповідальних державних структур й старший експерт  проекту технічної допомоги ЄС «Допомога  Україні у процесі впровадження реформ у секторі енергетики» Анастасія Калкавоура. На її думку, Україна на правильному шляху в питаннях реалізації проекту та докладає максимум зусиль, аби виконати свої міжнародні зобов’язання. Експерт переконана, що активна робота Держрезерву та Робочої групи у даному напрямку є цьому підтвердженням. Розробка первинних документів, що регламентуватимуть виконання проекту, відбувається в доволі оперативному порядку.

«Однак, процедури погодження відбуваються занадто повільно. Розроблені Модель створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів та законопроект «Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів» потребують якнайшвидшого опрацювання. Без погодження Моделі рухатись у напрямку виконання зобов’язань буде надзвичайно важко. Саме тому, я звертаюсь до усіх відповідальних за погодження даних документів структур із закликом прискорити погоджувальні процеси», - наголосила експерт.

Експерт з нафтових питань Секретаріату Енергетичного Співтовариства Адріан Ясімі на реальних прикладах Македонії, Сербії, Боснії та Герцеговини показав, що реалізація проектів створення МЗНН може рухатись за індивідуальними сценаріями, виходячи з реалій кожної окремої країни. Однак, переконаний експерт, головною рушійною силою, що слугуватиме успішній реалізації проекту у кожної з країн має бути усвідомлення важливості реалізації подібного проекту, адже результатом цього є забезпечення енергетичної безпеки. Адріан Ясімі нагадав, що Модель створення МЗНН Україною була одностайно схвалена Енергетичним Співтовариством. На разі, експертами Енергетичного Співтовариства вже подано зауваження до законопроекту «Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів».

Нагадаємо, що Державне агентство резерву України є головним виконавцем у впровадженні реформи по формуванню стратегічних запасів нафти та нафтопродуктів. Відповідно до взятих зобов‘язань України щодо імплементації Директиви 2009/119/ЕС мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів в обсязі понад 2 млн. тон. еквівалента сирої нафти необхідно накопичити до кінця 2022 року. Структура МЗНН, виходячи з фактичної потужності українських НПЗ, буде складатися з 30% нафти та 70% нафтопродуктів. Для управління МЗНН буде створено незалежне Агентство, 70% власності якого буде у держави, 30%  в операторів ринку.

Ще минулого року було розроблено Модель формування та фінансування МЗНН. 27 листопада 2017 року Голова Держрезерву України Вадим Мосійчук на 9 Нафтовому форумі Енергетичного Співтовариства у столиці Сербії Белграді презентував Модель формування та фінансування мінімальних запасів нафти (МЗНН) в Україні відповідно до Директиви 2009/119/ЕС. Обрана модель МЗНН була підтримана членами Європейського Енергетичного Співтовариства. На даний момент документ знаходиться на погодженні у МЕРТ.