Енергетичне співтовариство підтвердило відповідність проекту закону «Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів» нормам, передбаченим Директивою 2009/119/ЕС. На разі законопроект, розроблений експертами проекту ЄС «Допомога Україні в процесі впровадження реформ у секторі енергетики відповідно до міжнародних зобов’язань країни» спільно з Державним агентством резерву України, готовий до подачі на погодження до зацікавлених міністерств та відомств. Про це повідомив Голова Держрезерву Вадим Мосійчук.
«Спільно з експертами пророблена колосальна робота. Її результатом став фаховий документ. Норми, передбачені у законопроекті, розроблені згідно вимог Директиви 2009/119/ЕС, документ має за основу європейський досвід впровадження проектів створення та управління мінімальними запасами нафти та нафтопродуктів, і, що не менш важливо, він враховує українські реалії. Документ готовий, він ґрунтовний та зважений, опрацьований Енергетичним Співтовариством. Далі слово за Урядом, на погодження до якого ми передаємо документ найближчим часом», - зауважив Голова Держрезерву.
Слід зазначити, робота над законопроектом «Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів» розпочалася у травні поточного року та тривала у дуже динамічному режимі. Природньо найбільші дискусії викликали питання визначення джерел фінансування, а також алгоритми, за якими запаси зберігатимуть учасники ринку.
На разі, реалізація Україною проекту формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів триває. З травня поточного року погодження МЕРТ очікує Модель формування МЗНН. Вже розпочалася розробка Плану дій введення в обіг екстрених резервів у разі значного порушення постачання нафти.
Нагадаємо, що Державне агентство резерву України є головним виконавцем у впровадженні реформи по формуванню стратегічних запасів нафти та нафтопродуктів. Відповідно до взятих зобов‘язань України щодо імплементації Директиви 2009/119/ЕС мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів в обсязі понад 2 млн. тонн еквівалента сирої нафти необхідно накопичити до кінця 2022 року. Структура МЗНН, виходячи з фактичної потужності українських НПЗ, буде складатися з 30% нафти та 70% нафтопродуктів. Для управління МЗНН буде створено незалежне Агентство, 70% власності якого буде у держави, 30% в операторів ринку.
Ще минулого року було розроблено Модель формування та фінансування МЗНН. 27 листопада 2017 року Голова Держрезерву України Вадим Мосійчук на 9 Нафтовому форумі Енергетичного Співтовариства у столиці Сербії Белграді презентував Модель формування та фінансування мінімальних запасів нафти (МЗНН) в Україні відповідно до Директиви 2009/119/ЕС. Обрана модель МЗНН була підтримана членами Європейського Енергетичного Співтовариства. На даний момент документ знаходиться на погодженні у МЕРТ.