Уже до кінця 2017 року підприємства Держрезерву «Прогрес» та «Дніпро», а також Кіровоградський КХП мають намір реалізувати пілотні проекти щодо переходу до альтернативних джерел енергії, а саме встановлення сонячних станцій. У своїх амбітних планах Держрезерв відкритий для повноцінного діалогу з інвесторами, бізнес-структурами та державними організаціями. І першим кроком стало обговорення проблем та перспектив використання відновлювальних джерел енергії для структури Держрезерву України на засіданні круглого столу, який відбувся у НДІ «Ресурс» 21 березня 2017 року.
«Перехід на нові джерела енергії – це зменшення витратної статті, – сказав очільник Держрезерву, – наші підприємства та організації – це десятки тисяч квадратних метрів дахів, які можуть приносити додатковий дохід. Одна з найбільших статей витрат підприємств – витрати на електроенергію. В той час, як тарифи на енергію зростають з дуже швидким темпом, питання пошуку нових джерел електроенергії є дуже актуальним. Для прикладу, одне з найбільших підприємств (холодильник) системи Держрезерву у 2016 році спожило 2,899 млн. кВт, у грошовому еквіваленті – 6 млн. грн. Найбільше підприємство агро. сектору (млин, елеватор) на електроенергію витратили у минулому році 12,6 млн. грн.»
Як резонно зауважила Лариса Применко, директор інвестиційної компанії ARTA INVESTMENTS PARTNERS, подібні заходи потрібні для того, щоб державні структури знайомилися з бізнесом, а бізнес мав можливість визначитися, куди може вкладати свої кошти.
Про розвиток відновлювальної енергетики в Україні та досвід впровадження проектів розповіла Олена Ленська, начальник відділу Департаменту відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива Держенергоефективності. Зацікавленість в учасників засідання викликала доповідь Родіона Морозова, директора департаменту екологічного реінжирингу та впровадження проектів ресурсозбереження АБ«УКРГАЗБАНК», про фінансування «зеленої» енергетики.
А також можливості міжнародних програм для впровадження відновлювальної енергії та енергоефективних технологій, які для присутніх директорів, інженерів та представників підприємств Держрезерву презентував Ігор Кирильчук, Національний координатор проекту UNIDO.
«Стабільність у країні та стабільні умови державного стимулювання – передумови для успішного розвитку відновлювальної енергетики, наголосив – Олексій Оржель, Голова Української асоціації відновлюваної енергетики. – Важливими є також відсутність бар'єрів для входження на ринок та прозорі правила для ведення бізнесу».
Андрій Гетьман, представник компанії UNASOLAR, яка реалізовує проекти по сонячних станціях, викликав пожвавлення дискусії конкретними розрахунками, розповіддю про етапи встановлення та оформлення необхідних документів тощо.
«Наступним кроком модернізації є об’єднання наших підприємств та організацій у великі холдинги «Агрорезерв» та «Нафторезерв». І одним із важливих чинників є питання енергоефективності, адже відновлювальна енергетика – це шлях до економічного розвитку та енергонезалежності, – зазначив на завершення Вадим Мосійчук, Голова Держагентства резерву України. – Нам дуже цікавий досвід і практичні поради по переходу до альтернативних джерел енергії, готові прийняти пропозицію UNIDO щодо навчання, підвищення кваліфікації наших інженерів і завжди відкриті до співпраці з грантодавцями та інвесторами».