Визначення моделі формування та фінансування мінімальних запасів нафти (МЗН) в Україні

Визначення моделі формування та фінансування  мінімальних запасів нафти (МЗН) в Україні

8 листопада 2017 року у Державному агентстві резерву України відбулося засідання Робочої групи щодо створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів відповідно до Директиви 2009/119/ЕС. Головною темою розгляду стала пропозиція групи експертів проекту щодо вибору моделі мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів, її функціонування та фінансування, що презентувала старший експерт проекту технічної допомоги ЄС Анастасія Калкавора.

Після обговорення члени робочої групи зійшлися на думці, що за основу для запровадження моделі МЗН в Україні буде взято досвід Словацької Республіки. Виходячи з фактичної потужності українських НПЗ, експерти рекомендують таку структуру МЗНН: 30% - нафта, 70% - нафтопродукти. Нафтопродукти мають включати автомобільний бензин та дизпаливо відповідно до структури їх фактичного споживання у співвідношенні 28:72.

Для управління МЗНН рекомендується створити незалежне Агентство – некомерційну юридичну структуру, яке буде відповідати за створення, володіння, контроль та оновлення МЗНН. Для структури власності такої Агенції пропонується змішана форма - 70% - власність держави, 30% - власність операторів ринку. З метою зменшення операційних витрат при створенні МЗНН рекомендується використовувати систему “stock-tickets” для обмеженої частки запасів (12%) з огляду на гнучкість та економічну привабливість такої системи щодо МЗНН. Витрати на зберігання МЗНН експерти рекомендують створити новий збір з нафтопродуктів, що реалізуються на внутрішньому ринку.

Базовими підприємствами для зберігання МЗНН будуть ПАТ "Укртранснафта" - для сирої нафти, нафтові комбінати Державного агентства резерву України - для нафтопродуктів із залученням операторів ринку з власними потужностями для зберігання нафтопродуктів

Як було зауважено, для забезпечення впровадження Директиви 2009/119/EC, необхідно розробити нові закони та нормативно-правову базу, а також доповнення до діючих законодавчих актів, а саме: новий Закон про створення МЗН; положення про Агенцію, ухвалене КМУ; доповнити Податковий Кодекс України в частині акцизу або нового спеціального збору; Закон України “Щодо ліцензованих видів господарської діяльності”; Закон України “Про державний матеріальний резерв” та Положення “Про державне агентство резерву” (Держрезерв) – затвердженого Постановою КМУ від 08.10.2014 No.517, (стосовно відповідальності та обов'язків Держрезерву в системі створення МЗН); тощо.

Голова Держрезерву Вадим Мосійчук наголосив, що створення МЗНН є насамперед зобов’язанням України відповідно до Угоди про Асоціацію. «Уже зараз напрацьована експертами нашої Робочої групи модель буде представлена на розгляд Європейського Енергетичного Співтовариства та презентована мною після узгодження на 9 Нафтовому форумі у Бєлграді, Сербія, - зазначив очільник відомства. -  Наступним кроком уже в грудні стане винесення остаточної моделі на розгляд та затвердження Кабінету Міністрів України.»