Вивчення європейського досвіду по накопиченню мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів

Вивчення європейського досвіду по накопиченню  мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів

З 30 жовтня по 2 листопада 2017 року тривала навчальна поїздка представників Держрезерву до Австрії та Словаччини за затвердженим робочим планом з імплементації Директиви 2009/119/ЕС. Головною метою візиту було вивчення кращого досвіду по накопиченню мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.

У Відні учасники делегації, в яку входили також представники Міненерго, компаній «ВОГ» та «Укртранснафта», мали зустріч із віце-президентом компанії "OMV" та Головою наглядової ради ELG (Агенція з мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів Австрії) Андреасом Швінгшаклем і нафтовим координатором "OMV" Міхаелем Свобода.

Компанія "OMV" - єдиний нафтопереробний завод в Австрії із потужністю переробки майже 8 млн. тонн на рік, з яких 4 млн. тонн внутрішнє споживання, а решта - експорт. Представників української сторони ознайомили з умовами роботи та особливостями взаємодії між OMV та ELG. Зауважимо, що зобов’язання Австрії відповідно до Директиви 2009/119/ЕС складають 2, 94 млн. тонн еквівалента сирої нафти, з яких 1,72% зобов'язання ELG, решта зобов'язання інших учасників ринку, таких як Shell, BP і т.п.

Також делегація відвідала австрійську компанію по зберіганню мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів "ELG", яка була створена ще у 1976 році. За майже 40 років компанія досягла статусу однієї з найнадійніших у Австрії та має рейтининг AA+ за визначенням Standard and Poor's. Як уже було зазначено, 72% зберігається на об'єктах ELG. Основна нафтобаза знаходиться у м. Ланак, де зберігається тільки сира нафта, решта нафтопродуктів знаходиться у м. Відень та м. Лінц. Фінансування, накопичення та утримання запасів відбувається за рахунок довготривалих кредитних ліній банків та випуску облігацій, забезпечених гарантіями уряду. Структура запасів виглядає наступним чином: 38% - сира нафта, 47% - середні дистиляти нафтові, 11% - бензин та 4% мазут. До наглядової ради обов'язково входить один представник уряду, а уряд надає гарантії і за це отримує гроші.

У Словаччині учасники поїздки зустрілися із представниками Адміністрації матеріальних резервів та Агенції з мінімальних запасів нафти (EOSA). Словацькі колеги поділилися досвідом створення та діяльності EOSA, порівняли структуру та роботу словацької Адміністрації з матеріальних резервів (яка, до речі, є наглядовою структурою над EOSA) із українським Держрезервом. Цікаво, що структура мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів складається з 36% нафтопродуктів, 60% сирої нафти, 2% тікетси, а обсяг запасів - більше 700 тис. тонн. За законодавством Словацької Республіки всі мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів мають зберігатися лише на їхній території. Також EOSA має тільки двох зберігачів, один з яких для сирої нафти, інший для нафтопродуктів. За кожний проданий метр кубічний нафтопродуктів учасники ринку платять комісію 29,65 євро. Адміністрації матеріального резерву Словацької Республіки прирівнюється до міністерства та безпосередньо підпорядковується Кабінету Міністрів, до чого прагне й Держрезерв.

За підсумками навчальної поїздки Голова Держрезерву Вадим Мосійчук зазначив, що уже на початку листопада на засіданні Робочої групи щодо формування МЗНН буде представлена фінальна версія моделі, яка найбільш прийнятна для України. Нагадаємо, що за основу брався досвід саме Словацької Республіки, і в правильності вибору представники української делегації переконалися під час візиту ще раз.