Голова Державного агентства резерву України  публічно відзвітував за 2017 рік

26 лютого 2018 року Голова Держрезерву Вадим Мосійчук презентував підсумки діяльності за 2017 рік перед громадськістю, ЗМІ та іншими зацікавленими особами.

Рік, що минає, був надзвичайно плідним для усієї системи Держрезерву України. За звітний період було проведено чимало змін, які забезпечили гідний рівень прозорості роботи та якість корпоративного управління. Відповідно до затвердженого Плану роботи на 2017 рік були розроблені заходи, спрямовані на виконання завдань та пріоритетних напрямів Державного агентства резерву України.

«Уже сьогодні можна підбити підсумки по завданнях з KPI, які були поставлені на початку 2017 року, - зазначив очільник відомства на початку звітування. - По кожному напрямі – законодавчому, організаційному, фінансовому та інших, ми спрацювали на 100%. 2017 став роком прориву у багатьох питаннях та переломним у реформуванні усієї системи».

Голова Держрезерву детально зупинився на показниках по пріоритетних напрямках роботи. Зокрема зазначив, що одним із пріоритетів було і залишається проведення ефективної кадрової політики та боротьба з корупцією.

Протягом 2017 року було здійснено комплекс заходів, спрямованих на реалізацію державної політики з питань управління персоналом. Було проведено 14 конкурсів на зайняття посад державної служби категорій «Б» та «В», за результатами яких склад центрального апарату Держрезерву  поповнено висококваліфікованими спеціалістами. Також забезпечено організацію та проведення 2 конкурсних відборів на зайняття посад керівників державних підприємств системи.

Так протягом 2017 року укладено контракти з 5 директорами державних підприємств та організацій та продовжено терміни дії контрактів  5 керівникам. За результатами здійснення контрольних заходів щодо виконання умов контрактів прийняті відповідні кадрові рішення, в наслідок яких достроково розірвано контракт з 1 керівником державного підприємства.

На виконання Законів України «Про запобігання корупції» та «Про очищення влади» протягом 2017 року було проведено спеціальні перевірки щодо  претендентів на зайняття посад державної служби та керівника підприємства системи.

Дисциплінарною комісією Держрезерву проведено 5 службових розслідувань, за результатами яких накладено дисциплінарні стягнення: у 2-х випадках за невиконання та неналежне виконання посадових обов’язків оголошено догани; у 2-х випадках за перевищення службових повноважень прийнято рішення про звільнення працівників із займаних посад.

З  вересня 2017 року введено в дію оновлені структуру та штатний розпис Державного агентства резерву України, що в комплексі заходів сприяє приведенню технологій управління персоналом до європейських стандартів. У структуру введено Відділ контролю за зберіганням матеріальних цінностей, що дозволить вирішити ряд проблемних питань у сфері збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, а також посаду головного спеціаліста з питань технічного захисту інформації.   На базі Відділу фінансово-економічного аналізу створено Фінансове управління. До складу Управління правового забезпечення введено Сектор претензійно-позовної роботи. Виокремлено із Управління державних резервів у самостійний підрозділ Відділ мобілізаційних резервів.

За результатами перевірок Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Національним агентством України з питань державної служби порушень законодавства про працю та законодавства про державну службу у Держрезерві не виявлено.

По наступному пункту робочого плану - здійснення імплементації Директиви 2009/119/ЄС для створення в Україні мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів, як складової частини стратегічних резервів, слід зазначити, що на початку року Держрезерв заручився підтримкою проекту ЄС «Допомога Україні у процесі впровадження реформ у секторі енергетики, відповідно до міжнародних зобов’язань країни». У червні 2017 року Розпорядженням КМУ N 503-р Держрезерв визначено головним за формування стратегічного запасу нафти та нафтопродуктів в Україні. Держрезерв спільно з експертами провели колосальну роботу по затвердженому Плану дій. Було розроблено модель формування та фінансування МЗНН в Україні відповідно до Директиви 2009/119/ЕС. Обрана модель була підтримана членами Європейського Енергетичного Співтовариства та Робочою групою. Держрезервом була підготовлена постанова  щодо затвердження моделі МЗНН і передана на затвердження до КМУ.

По законодавчому напряму великим кроком є те, що у ВРУ подано та зареєстровано законопроект № 7543  "Про стратегічні резерви", який фактично цементує усі кроки, зроблені у реформуванні Держрезерву України, починаючи з 2015 року.   Прийняття цього закону необхідне для впровадження ефективної моделі управління системою стратегічних резервів, розроблення нової економічно обґрунтованої номенклатури матеріальних цінностей груп товарів, які мають стратегічне значення для забезпечення безпеки держави.

Також активізовано роботу щодо

  • Концепції реформування Державного агентства резерву України;
  • Положення про Державне агентство резерву України;
  • Положення про реалізацію матеріальних цінностей Держрезерву.

З питань, що належать до компетенції Держрезерву розроблено та направлено на погодження 13 нормативно – правових актів.

Представниками Управління юридичного забезпечення у 2017 році забезпечено участь в понад 600 судових засідань в судах загальної юрисдикції усіх інстанцій.

Протягом 2017 року Держрезервом подано 11 позовних заяв з яких 8 позовних заяв на загальну суму 81 459 654,34 грн., 3 позовні заяви про розірвання додаткових угод до договорів та 3 заяви про визнання Держрезерву кредитором, на загальну суму 4 498 214,15 грн. Крім того подано 7 заяв про зміну способу виконання рішення суду на суму 4 562 768 783,94 грн.

Для примусового стягнення заборгованості на користь Держрезерву, Управлінням у 2017 році 31 раз направлялись звернення до виконавчої служби.

За результатами ведення претензійно-позовної роботи  у 2017 році на рахунок Держрезерву надійшли кошти у сумі 9 285 269,42 грн. частина з яких була перехована в дохід державного бюджету.

По заходах внутрішнього аудиту на підприємствах та організаціях, що належать до сфери управління Держрезерву, Голова зауважив, що  у 2017 році проведено 9 внутрішніх аудитів з них 6 планових та 3 позапланових. Тобто план виконано на 150%. За результатами проведених внутрішніх аудитів для усунення порушень та покращення діяльності організацій та підприємств підготовлено та надано 68 рекомендацій, з яких виконано 90%. В 2017 році від Міністерства  фінансів України, якому  Сектор внутрішнього аудиту звітує про  свою роботу, зауваження відсутні.

По забезпеченню закупівлі та реалізації матеріальних цінностей

Закупівлі

Відповідно до Закону України  «Про публічні закупівлі» у 2017 було оголошено 20 процедур закупівлі .

Відповідно до кошторисних призначень з  оголошених відкритих торгів  на закупівлю матеріальних цінностей державного резерву визначено переможців та  укладено договори на закладення до державного резерву десяти номенклатурних позицій, у тому числі: 4 – нафтопродукти, 4 - товари продовольчої групи, 2 - товари промислової групи.

Виконано укладених договорів на суму  521,7 млн. грн.

Реалізація

На засіданнях аукціонного комітету  сформовано 50 лотів з матеріальних цінностей державного, у тому числі розброньованих  матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, для оцінки за початковою вартістю з метою подальшої реалізації, а саме: 24 - мобрезерв, 26 – держрезерв.

Оголошено проведення 46 аукціонів з реалізації матеріальних цінностей державного, у тому числі розброньованих матеріальних цінностей мобілізаційного резерву. Протягом року реалізовано 22 лотів, з них:  5 лотів - матеріальні цінності державного резерву на суму близько 113,3 млн. та 17 лотів – розброньовані матеріальні цінності мобілізаційного резерву     на   суму 7,8 млн. грн. Загальна сума реалізації  – 121,1 млн. грн. 

Нормотворчість

Спільно із працівниками Управління правового забезпечення ведеться робота щодо погодження проекту та подальшого прийняття Постанови Кабінету міністрів України з впровадження пілотного проекту реалізації матеріальних цінностей, шляхом проведення електронних аукціонів через систему “Прозоро”. 

По закладці матеріальних цінностей (номенклатури) Вадим Мосійчук повідомив, що у 2017 році відбулася закладка матеріальних цінностей по 10 номенклатурних позиціях. Розроблено проект Порядку формування номенклатури матеріальних цінностей державного резерву та обсягів їх накопичення.

Розроблено проект Розпорядження КМУ щодо списання матеріальних цінностей Держрезерву, який погоджено усіма зацікавленими міністерствами та відомствами та передано до Мінекономрозвитку та торгівлі для подальшої передачі на КМУ. Частково відбулася передача розброньованого мобілізаційного резерву для ОДА.

Особливу увагу Голова відомства звернув на фінансові показники.

Державні організації Держрезерву у 2017 році отримали надходжень від надання платних послуг у розмірі 90,4 млн. грн., що більше на 41% у порівнянні з 2016 роком. Перевиконання плану складає на 129 %.

Державні підприємства отримали чистий дохід у розмірі 416,7 млн. грн., що на 13 % більше, ніж за 2016 рік. Фінансовий результат за цей період складає 13,3 млн. грн., у минулому році цей показник дорівнював  10,6 млн. грн. У відсотковому співвідношенні ріст прибутку з року в рік дорівнює 124%.

Збільшено кількість експортних контрактів  поставки муки та висівок. У 2017 році  ДП «Куліндорівський КХП» було експортовано понад 50 тис. тонн продуктів зернопереробки. Всього на експорт було відправлено 1213 контейнерів продукції: борошно із загальною вагою 29438 тонн, висівки і кормова добавка з вагою 20809 тонн.

Усі зароблені кошти підприємства та організації витрачають на  модернізацію.   У 2017 році на модернізацію у ДО та ДП витрачено 25 млн. грн. В тому числі на впровадження енергозберігаючих технологій. Фактично усі підприємства скоротили споживання енергоносіїв на 10%, а від газу відмовилися повністю – встановили твердопаливні котли. Майже усі перейшли на LED-освітлення, що дає економію в понад 30%.

На ДП «Златодар» запустили сонячну електростанцію. Установка складається з 280 модулів загальною потужністю -  7,5 тис. кВт*год в місяць або майже 89 тис. кВт*год  електроенергії на рік. В грошовому еквіваленті це дасть можливість економії  понад 200 тис. грн. на рік.

На ДО «Комбінат «Айстра» придбано нове сучасне лабораторне обладнання, в тому числі, що дає можливість проводити аналізи палива за євростандартами.

На ДП «Куліндорівський КХП» встановлено оббивальну машину для  підвищення якісних характеристик борошна та енергоефективності обладнання.

На ДО «Комбінат «Прогрес»» завершено перший етап модернізації промислового холодильника, який  включив повну термоізоляцію зовнішніх стін, заміну вікон, облаштування новим сонцезахисним вентильованим фасадом, встановлення обладнання для автоматичного забезпечення  температурного та  вологісного режиму   нульових камер холодильника.

В центральному офісі оновлено ІТ-інфраструктура, придбано ліцензоване програмне забезпечення, оновлено комп’ютерну техніку, встановлено програму автоматизованого документообігу.  Розпочато впровадження нової версії автоматизованої системи діловодства “Док Проф 3.0”.

Також у 2017 році важливим кроком було створення Робочої групи щодо переходу державних організацій у державні підприємства, тобто відмови ДО від державного фінансування. Розроблено та затверджено План дій та графік переходу, який буде розпочато вже у першому кварталі 2018 року. Цьому процесу передувала ціла низка внутрішніх перетворень та серйозний фінансово-господарський аудит.

Проведено необхідний юридичний супровід для запровадження Наглядових рад із незалежними членами, підготовлено відповідні зміни до статутів та положень.

Підводячи риску, Голова Держрезерву наголосив, що мета 2017 – підвищення ефективності діяльності та відновлення позитивного іміджу й довіри до Держрезерву, виконана. Новий рік стане наступним кроком якісного й результативного перезавантаження, який у відомстві позначили, як Держрезерв 2.0. Нові пріоритети й завдання у рамках реформування усієї системи Держрезерву на початку 2018 року були озвучені та оприлюднені на офіційному сайті.